...

Chtěla bych upozornit, že články zde zveřejněné, které nejsou psány tím rádoby "ručním" písmem, jsou z mého bývalého blogu a jsou relativně "staré".

sobota 26. listopadu 2011

Eliáš a babička z vajíčka

Eliáš a babička z vajíčka. Tu knížku jsem již kdysi četla a celkem se mi líbila. Řekla jsem si, že třeba bude hezká, i když jsem zase tolik neočekávala, protože vím, že co se člověku líbí jako malému, může za pár let považovat za hloupé. Knížka mne ale příjemně překvapila. Byla skutečně tak pěkná, jak jsem si ji pamatovala.

Ačkoliv jde o knížku pro malé čtenáře, myslím, že se může líbit i čtenářům starším. Myslím si, že je moc pěkně napsaná. Asi znáte ten pocit, když čtete nějakou, třeba i dobrou, knížku a vy máte chuť následujících pár vět přeskočit. To se mi ale v téhle knížce nestalo. Sice to není knížka, kterou bych si potřebovala číst stále dokola, přesto si však, alespoň u mladších čtenářů, zaslouží trochu pozornosti.
Není to knížka nějak moc hloubavá, spíše je úsměvná a končí trochu smutně a vlastně nevím, jestli se Eliášův problém tak docela vyřešil. Eliáš má totiž rodiče, kteří pořád pracují a nemají čas si s ním hrát na mimozemšťany nebo vyrábět draky. A navíc nemá Eliáš ani jednoho dědečka či babičku, aby si měl s kým hrát a mohl poslouchat veselé vyprávění o jejich dětství.
Eliášovi je smutno,když je tak pořád sám Ještě mu není ani 6 a ačkoliv jsem o dost starší, stejně jsem vždy ráda, když se máma vrátí z práce. A tak není divu, že Eliáš je nadšený, když se mu narodí ona babička z vajíčka.Dá jí jméno Aty.
Babička se chová jako malé děťátko, což je celkem pochopitelné, když se zrovna čerstvě vylíhla. Velmi rychle se učí, a mě by zajímalo, jestli se z ní někdy stane opravdová babička. Sice malá a s křidélky, ale se vším všudy. Ale snad ano, jen, kdyby ji to měl kdo naučit. Jenže Eliáš je ještě malý kluk a tak toho spoustu neví.
Zajímavé ale je, jak knížka dopadne. Rodiče se začnou více věnovat Eliášovi a babička odletí na drakovi pryč. Jenže ostatní děti, ačkoliv měli celou dobu rodiče, kteří se jim věnují, stejně potřebovali babičku nebo dědu. A tak nevím, jestli je konec knihy tak úplně dobrý. Já vím, že to moc jinak vyřešit nešlo, ale stejně. Ale třeba se jednou babička vrátí. Třeba až najde jiné babičky z vajíčka zjistí, že není na světě sama a jediná, tak se k Eliášovi vrátí. A třeba ostatní babičky budou už trochu starší a naučí ji být takovou tou opravdickou babičkou se vším všudy. A možná, že babičky z vajíčka přece jen rostou a jednou z nich budou obyčejné babičky. I když tomu moc nevěřím, vždyť ta Eliášova nepoporostla za celou dobu ani o centimetr.
Člověk si řekne, že dětská četba, to už není nic pro mě. Ale ne každá knížka pro malé děti je zároveň i knížka špatná a důkazem toho je i Eliáš a babička z vajíčka.

Žádné komentáře:

Okomentovat